Saçların beyazlamasındaki en büyük etken genetik nedenlerdir. Yani atalarınızdave soyunuzda saçların erken beyazlama gibi bir durumu varsa bu durum sizde de yüksek ihtimalle görülecektir. Ancak bazen saçlar beslenmeye bağlı olarakta erken beyazlayabilir. E vitamini eksikliği, B12 vitamini eksikliği, biotin eksikliği, çinko eksikliği bu vitaminlerin başında gelir. Bu vitamnlerin yeterli ve dengeli olarak tüketilmesi durumunda saçların beyazlaması ve dökülmesi gecikecektir.

Dengesiz, Yetersiz Beslenme Ve Saç Dökülmesi

Saçların kökleri pigment adı verilen hücreleri içerir ve bu hücreler saça sahip olduğu rengi veren melanin adlı kimyasalın üretimini gerçekleştirir. Melanin saçın yanında cildimize de renk veren maddedir. Yaşlandıkça bu madde azalır ve saçlar girileşmeye başlar. Bu beyazlaşma süreci genellikle genetik yapınızla belirlenir. İşte bu noktada bu vitamin ve minerallerin dengeli olarak tüketilmesi bu süreci yavaşlatır.

B6 Vitamini: B vitamininin kompleksleri arasında yer alan B6 vitamini yumurta sarısı, sakatat, sebzeler ve tam tahıllı gevreklerde çokça bulunur. Bu vitaminin eksik olduğunun en büyük belirtisi saç beyazlamasıdır. Melanin maddesinin üretilmesini sağlayan vitamin B6 vitaminidir.

Biotin: B vitaminleri ailesinden olan biotinde saçların beslenmesi dökülmesi ve beyazlaması ile alakadardır. Biotin eksikliğinin saç dökülmesine yolaçtığı uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Uzmanlar tarafından günlük en az 150mg tüketilmesi önerilmektedir.

B5 Vitamini: B5 vitamini eksikliği erken saç beyazlamasının nedeni olabilir. Sakatat ve yumurta sarısında çokça bulunur ancak kolestrol yükselteceğinden dikkatlice tüketilmelidir. Bunlar yerine süt ve princi günlük olarak tüketmeniz daha mantıklı olacaktır.

Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapalı

Yorum Yapın !