Saçların sağlıklı uzamansı için birtakım şeyler gereklidir. Her şeyden önce beslenmenize dikkat etmeli, saçlarınız için gerekli olan gıda ve vitaminlerin alındığınızdan emin olmalısınız. Eğer aldığınız vitaminlerden emin değilseniz multivitamin kullanmalısınız. Saçın sağlıklı uzaması için yapılmaması gerekenler ise sık boyatmak, ısıyla çalışan saç şekillendirici cihazlar kullanmak, uzun süre güneş altında kalmak, saçları her gün şampuanlamak, jöle, sprey gibi ürünleri sık kullanmak.

Sağlıklı Saç Uzatmak İçin Öneriler

Saçlarınız yağlandığında yıkayarak işe başlayabilirsiniz. Her gün şampuan kullanmak, çok sıcak suyla yıkamak saçlarınızı ve saç derinizi yıpratır. Saçlarınızın kırılması kötü görüntüye sebep olacağından sık sık kestirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle saçlarınızı gerekmediği sürede sıcak suyla ve şampuanla yıkamayın.

Kullandığınız şampuan saç kremi gibi ürünlerin çok ağır kimyasallar içermemesine özen gösterin. Organik saç bakım ürünleri bir miktar daha pahalı olmasına rağmen saçlarınıza vereceği zarar yok denecek kadar azdır. Saç tipnize uygun şampuan seçin ve saçlarınızın nemli olmasına dikkat edin.

Uzun, parlak saçlar için öncelikle saç derisinin ve saç köklerinin sağlıklı olması gerekiyor. Saç derisini kurutan özellikle alkol içerikli saç bakım ürünleri kullanmayın. Saç derinizde mantar gibi hastalık varsa vakit kaybetmeden cilt doktoruna başvurun. Zaman içerisinde saç derisinde şampuan sprey ve jöle gibi maddeler birikebilir ve kepeğe yol açabilir.

Sağlıklı saçlar için saç tellerinin nemli olması şart. Yağlı saçları genellikle ekstra nemlendirmek gerekmez ancak kuru şartlar için nemlendirici bir ürün kullanmak veya doğal yağlarla ara ara saç bakımı yapmak gerekebilir. Kozmetik marketlerde duşta veya duştan çıktıktan sonra kullanabileceğiniz nemlendirici serumlar bulabilirsiniz.

Sağlıklı Saç Uzatmak İçin Doğru Saç Modelleri

Saçlarınızın ucundaki kırıkları sürekli kestirin. Bu kestirme işleminin saçlarınızın uzamasını önlediğini düşünebilirsiniz. Ancak bu kırıkları aldırmak saçları sağlıklı uzamasını sağlar. Eğer kırıkları aldırmazsanız saçlarınız sürekli dolaşır.

Saç Sağlığı ve Beslenme

Baştada söylendiği gibi en önemli şey beslenme haftada en az iki kere balık yiyin ve beslenmenize dikkatedin bir program yaparak ona uyun.

Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapalı

Yorum Yapın !