Saçlarınız fazlaca kırılılıyorsa, saç deriniz sağlıksızsa c vitamini eksikliği olabilir.

İnsan vücudu c vitaminine yıpranan ve zarar gören dokuların onarılması için ihritaç duyar. Yaraların iyileşmesi, yıpranan dokuların tazeleşmesi, sağlıklı dişler ve kemikler için c vitamini gereklidir. Bu vitamin ayrıca cilt ve damar sağlıklarının korunması için gerekli olan “kolajen” adlı proteinin üretilmesini sağlar. E vitamini ile birlikte vücuda zararlı olan her türlü hastalıktan, bağışıklığı güçlendirerek vücudu korur. C vitamini saçların sağlığı ile doğrudan ilgili değildir ancak eksik olması saçların ve derisinin sağlıksız olmasına neden olabilir..

C Vitamini ve Sağlıklı Saçlar

C Vitamini suda çözüldüğü için vücutta depolanmaz. Bu nedenle bu vitamin her öğün düzenli olarak alınmalıdır. Uzmanlar günde 1000 mg c vitamini alınmasını öneriyor. Ancak 2000mg dan fazla alınması midede fazla asit birikmesine neden olacağından gaz sindirim sistemi bozuklukları ve mide rahatsızlıklarına neden olabilir.

Saçlarınız fazlaca kırılılıyorsa, saç deriniz sağlıksızsa c vitamini eksikliği olabilir. C vitamini birçok sebze ve meyvede bulunmaktadır trunçgiller,limon,biber gibi meyve ve sebzelerde c vitamini vardır.

Sonuç olarak başlangıçtada söylediğimiz gibi C vitamini doğrudan saçlarlailgili olmasada bağışıklığı güçlendirdiğinden saçlarınızıda güçlendirecektir.

Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapalı

Yorum Yapın !